Jak vybrat tu správnou střední školu?
15. 11. 2023

Jak vybrat tu správnou střední školu?

1. Udělejte si čas. Hodně času!
Jeden krok navazuje na druhý, jako v soukolí motoru. Držíme palce, ať napoprvé nastartujete správně. Vždyť jde o podstatnou část života…

2. Nejprve zvolte obory, po kterých půjdete
Popřemýšlejte nad zájmy budoucího studenta, co mu jde, k čemu má vlohy, jaké má tělesné předpoklady a případná zdravotní omezení. Mějte na paměti, že v dnešní době „frčí“ odbornost. Zaměstnavatelé čím dál více vyžadují specializace. Pryč jsou časy, kdy platilo „důležité je mít maturitu z čehokoli, pak se něco najde“. 

3. Pokud je to ve vašich možnostech, náklady řešte až ve finále
Rodiče mnohdy (aniž by museli) vybírají školu podle nákladů, které s tím budou mít. Ano, počítat se samozřejmě musí. Berte však v úvahu, na kolik, a to nejen peněz, ale především starostí, vyjde nevhodně zvolený studijní obor a případné zařizování přechodu na jinou školu.

4. Objíždět všechny veletrhy a dny otevřených dveří?
Spíše se nejdříve mrkněte na internet. V rámci zvolených oborů vyhledejte školy, podívejte se na jejich webové stránky. Ne nadarmo se říká, že první dojem je to nejdůležitější. Právě web školy může být takovou pomyslnou vstupní branou. 

5. U škol, které vás zaujaly…
a)    Jak škola komunikuje navenek? Web v dnešní době mnohé napoví. Zpracování nemusí být úplně IN, ale aktualizované informace na webu řeknou o škole na první pohled své.
b)    Mrkněte na webu do nějakých aktualit, nebo do sekcí, kde se aktuálnost očekává. Pokud vidíte informace staré několik let, tak to asi nebude to, co hledáte. 
c)    Jak je škola aktivní a jak „posouvá“ studenty? Vidíte odkazy na nějaké výsledky z projektů či soutěží mezi školami? Co škola nabízí mimo klasickou výuku? 
d)    Pokud se jedná o odborné zaměření (např. učňovské obory), účastní se škola soutěží v rámci zaměření svých oborů? S jakými výsledky? A tak podobně…

6. Uplatnění studenta se rýsuje už v rámci jeho studia
Velmi důležitá věc. Je z webu patrná komunikace s možnými zaměstnavateli? Vidíte na webu konkrétní odkazy či rovnou propojení na zaměstnavatele? Nabízí praxe? Jak takové praxe probíhají a v jakých podmínkách? 
 
7. Nehledejte jen školu, to podstatné následuje pak
Myslet si „hlavně že má mladý(-dá) nějakou školu“ je liché a doběhne vás to. Čtyři, nebo v případě učňovských oborů tři roky utečou fakt jako voda. Co bude pak? Popřemýšlejte nad tím, co student „získá“, když školu dokončí. Jaký je předpoklad poptávky po jeho oboru nebo řemesle? 

8. Neváhejte a zajeďte se do škol podívat 
Osobní kontakt žádný web nebo on-line nástroj nenahradí. Hledejte školu, obor, nebo zaměstnavatele, kde základní hodnotou jsou lidé. A klidně se zeptejte rodičů studentů, kteří už na škole studují. Důležitou roli hraje také atmosféra mezi pedagogy.

9. Náš tip na dobrou školu
Mrkněte, co společně nabízí brněnská automobilní škola a AGROTEC Group - významný zaměstnavatel regionu (ve stejnojmenné soutěži opakovaně na předních místech v Jihomoravském kraji)
Rychlý kontakt
Začněte odebírat novinky na váš e-mail každý týden